Gość Fabryki Inspiracji:

Alosza Awdiejew

Alosza Awdiejew

Znakomity felietonista, aktor filmowy, piosenkarz, językoznawca i rosjoznawca. Łączy pracę naukową z życiem na scenie w blasku fleszy. Autor zbioru felietonów "Życie po śmiechu".


więcej

Alosza Awdiejew – fabryka eksploduje humorem

2010-02-26


26 lutego w ramach cyklu Fabryka Inspiracji gościliśmy Aloszę Awdiejewa – aktora filmowego, piosenkarza, językoznawcę. Tematów do rozmowy nie brakowało. Nasz gość okazał się niezwykłym człowiekiem, któremu wedle słów Piotra Skrzyneckiego o naturze dobrego showmana, udało się „rozśmieszyć, rozczulić i przerazić” zebranych w drukarni Opolgraf gości.

Pretekstem do spotkania był zbiór felietonów Aloszy Awdiejewa zatytułowany „Życie po śmiechu”. Nasz gość dzielił się z publicznością swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi humoru. Rozśmieszał i przerażał zarazem opowiadając o różnicy między dobrym i złym dowcipem. Zebrani goście usłyszeli o tym, z czego śmieją się Polacy i inne nacje. A dopełnieniem tej kwestii stała się zaprezentowana sonda uliczną o żartach, które śmieszą opolan.

Pasjonującą historią z ust Aloszy Awdiejewa okazała się opowieść o jego pracy w Piwnicy pod Baranami i przyjaźni z Piotrem Skrzyneckim. Nasz gość do dziś żałuje nienagranych wspólnych rozmów - bezcennego materiału dla przyszłych kabareciarzy. Opolskiej publiczności udało się usłyszeć chociaż urywki tego straconego dzieła. Awdiejew wspominał anegdoty i powiedzonka, których powstawania był świadkiem. Opowiadał o narodzinach dowcipu z ogromną pasją i podkreślał, że odbywać się mogą tylko w sytuacjach bez dyscypliny.  I zapewne nie pojawiają się np. wtedy, gdy Awdiejew, jako profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi wykład, ale jedynie wówczas, gdy może mówić, co mu się podoba – jak na spotkaniu w Fabryce Inspiracji. Nasz gość przekonywał zebranych opolan o tym, że poczucie humoru należy rozwijać. Spotkanie z nim okazało się krokiem w dobrą stronę na drodze ku temu celowi. Nie lada gratką okazały się również zaprezentowane przez naszego gościa pieśni, oczywiście przy akompaniamencie nieodłącznej akustycznej gitary, które rozczuliły opolską publiczność.

relacja ze spotkania

Spotkanie poprowadził: Tomasz Grzyb i Magda Luniak

Inicjator projektu: Opolgraf S.A.

Organizatorzy: Opolgraf S.A., Klub Suterena, Urząd Miasta Opola

Sponsor: MAP Polska

Partnerzy: Meble Agata, Cafe Radiowapowrót | Alosza Awdiejew

GALERIA ZDJĘĆ

Alosza Awdiejew w Fabryce InspiracjiAlosza Awdiejew w Fabryce InspiracjiAlosza Awdiejew w Fabryce InspiracjiAlosza Awdiejew w Fabryce InspiracjiAlosza Awdiejew w Fabryce InspiracjiAlosza Awdiejew w Fabryce InspiracjiAlosza Awdiejew w Fabryce InspiracjiAlosza Awdiejew w Fabryce Inspiracji

ZNAJDŹ NAS NA:

INICJATOR

SPONSORZY

PARTNERZY

Newsletter