Gość Fabryki Inspiracji:

Kazimiera Szczuka

Kazimiera Szczuka

Kazimiera Szczuka - historyczka literatury, krytyczka literacka, dziennikarka telewizyjna, feministka, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini partii Zielonych. Uczennica Marii Janion. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN i wykłada na Gender Studies UW. Wydała książki Kopciuszek, Frankenstein i inne (2001) i Milczenie owieczek (2004). Publikuje m.in. w „Zadrze”, „Gazecie Wyborczej” i „Tekstach Drugich”. W TVP prowadziła program „Dobre książki”, obecnie w TVN24 współprowadzi program o książkach „Wydanie II poprawione”. Najbardziej rozpoznawalna rzeczniczka praw kobiet – prawa do aborcji, antykoncepcji i rzetelnej edukacji seksualnej.


więcej

Kobiety, mężczyźni, świat i książki w oczach Kazimiery Szczuki

2010-03-27


26 marca w Fabryce Inspiracji Opolanki obchodziły drugi dzień kobiet. Pretekstem do świętowania stało się spotkanie z jedną z czołowych polskich feministek Kazimierą Szczuką, która inspirowała tego wieczora również liczną męską część publiczności.

Zaczęło się oczywiście od feminizmu, a w przypadku naszego gościa jest to kwestia nie do pominięcia. To wszystko, co napisała związane było z ideologią, o którą walczy i którą reprezentuje. Moje książki to temat wstydliwy– mówiła – dawno nie napisałam nowej, ale niedługo wydam kolejną i wznowimy zaktualizowane wersje moich pozycji. Nawet, jako krytyczka literacka nie potrafi dyskutować, oceniać i komentować literatury poza genderowym schematem myślenia. Żyje tymi ideami tak mocno, że oderwanie się od nich przy innych aktywnościach życiowych wydaje się niemożliwe.

Mężczyźni zaczynają sobie zdawać sprawę, z tego, że tradycyjny podział ról nie ma już dziś znaczenia, że muszą odejść od roli „testosteronowego” wojownika. Przed mężczyznami XXI wieku stoi wielkie wyzwanie – przekonywała pani Kazimiera – to od nich oczekujemy kreatywności w kwestii uratowania świata od głodu, biedy czy katastrof ekologicznych. To te obszary, w których powinni realizować się jako wojownicy, a kobiety chętnie im w tym pomogą.

Pytana o kwestię parytetu, czyli równej reprezentacji płci na listach wyborczych przekonywała, dlaczego takie rozwiązanie się opłaca i że korzysta z niego obecnie 90 państw. Co ciekawe, jej doświadczenia wskazują, że w Polsce listy poparcia dla parytetu częściej podpisują mężczyźni i częściej takie deklaracje poparcia wygłaszają publicznie np. prof. Jerzy Buzek.
Z introligatorni Opolgrafu padło również pytanie o ideał mężczyzny Kazimiery Szczuki.
I odpowiedź była zaskakująca – otóż jej ideał to strażak żyjący w Australii, a zdjęcia jego bohaterskiego ratunku misia koali przed pożarem, obiegły cały świat.

Halę introligatorni zapełniło liczne grono mężczyzn i kobiet, które tego dnia zostały szczególnie wyróżnione specjalnymi niespodziankami, by uczcić ten bonusowy dzień kobiet.

 

Spotkanie poprowadził: Tomasz Zacharewicz

Inicjator projektu: Opolgraf S.A.

Organizatorzy: Opolgraf S.A., Klub Suterena, Urząd Miasta Opole

Sponsor: MAP Polska

Partnerzy: Meble Agata, Cafe Radiowa, Fitness Klub Gymnasion

Patronat medialny: Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska, TVP Opole, Wydawca, drukarnie.com.plpowrót | Kazimiera Szczuka

GALERIA ZDJĘĆ

Kazimiera Szczuka w Fabryce InspiracjiKazimiera Szczuka w Fabryce InspiracjiKazimiera Szczuka w Fabryce InspiracjiKazimiera Szczuka w Fabryce InspiracjiKazimiera Szczuka w Fabryce InspiracjiKazimiera Szczuka w Fabryce InspiracjiKazimiera Szczuka w Fabryce InspiracjiKazimiera Szczuka w Fabryce InspiracjiKazimiera Szczuka w Fabryce Inspiracji

ZNAJDŹ NAS NA:

INICJATOR

SPONSORZY

PARTNERZY

Newsletter