Gość Fabryki Inspiracji:

Mirosław Hermaszewski

Mirosław Hermaszewski

Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny Polski kosmonauta. Autor książki "Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty."


więcej

Orbitalne uniesienia w Fabryce

Plakat ze spotkana z Mirosław Hermaszewski
2010-06-25


Ostatnie, przed wakacyjną przerwą w Fabryce Inspiracji, spotkanie odbyło się w niecodziennej, wręcz kosmicznej atmosferze. Tym razem zagościł w Opolgrafie pierwszy i jedyny polski kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski.

Okazało się, że nasz gość uwielbia opowiadać o swoich przeżyciach i świetnie czuje się z mikrofonem na scenie w blasku fleszy i wśród oklasków zachwyconej publiczności. Pretekstem do spotkania stała się przede wszystkim książka naszego gościa „Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty.” Wszystko to co sprawiło, że generał Hermaszewski spełnił swoje najskrytsze i jak się na początku wydawało niemożliwe do zrealizowania marzenia opisał właśnie na kartach swojej książki. Zapytany o przewrotny tytuł swej książki, generał Hermaszewski odpowiedział: Tytuł "Ciężar nieważkości” ma w sobie podwójne znaczenie. Bo niby nieważkość nic nie waży, bo niby to stan lekkości, ale ja, aby do niego dojść, musiałem ciężko się napracować. Stąd: ciężar nieważkości. Ale gdy już wróciłem z kosmosu, poczułem wielką ulgę i satysfakcję. Tak musi się czuć piłkarz pod prysznicem po wygranym ważnym meczu. Świetnie przygotowany do spotkania, przybliżył wymagającej publiczności zgromadzonej w Opolgrafie kontekst i kulisy swojej niezwykłej podróży na orbitę, pokazując niezliczona liczbę ciekawych zdjęć, slajdów i rysynków. Opowiadał jak dziś wygląda jego postrzeganie świata po tym co zobaczył i jak kosmos uzależnia każdego kto miał tam okazję się znaleźć. To elitarne grona złożone z 505 osób przeżyło coś tak niezwykłego, co połączyło ich już na zawsze. Spotykają się do dziś rozmawiając nie tylko o tamtych przeżyciach, ale o swoich codziennych sprawach. Kosmicznych emocji na spotkaniu nie brakowało. A niekończąca się kolejka po autografy na książce naszego gościa świadczyła tylko o jednym – kosmonauta generał Mirosław Hermaszewski zaczarował „fabryczną” publiczność.

Spotkanie 25 czerwca poprowadził: Tomasz Grzyb, Magdalena Luniak

Inicjator projektu: Opolgraf S.A.

Organizatorzy: Opolgraf S.A., Klub Suterena, Urząd Miasta Opole

Sponsor: MAP Polska

Partnerzy: Meble Agata, Cafe Radiowa, Wydawnictwo Universitas

Patronat medialny: Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska, TVP Opole, Wydawca, drukarnie.com.pl


do pobrania notka prasowa

powrót | Mirosław Hermaszewski

GALERIA ZDJĘĆ

ZNAJDŹ NAS NA:

INICJATOR

SPONSORZY

PARTNERZY

Newsletter