Gość Fabryki Inspiracji:

Marzena Chełminiak

Marzena Chełminiak

Marzena Chełminiak – dziennikarka Radia ZET od samego początku istnienia stacji.


więcej

Choroby chodzą po ludziach - o raku piersi bez strachu

Plakat ze spotkana z Marzena Chełminiak
2010-10-25


O tym, że warto rozmawiać, świadczą same statystyki. Od wielu lat zachorowalność na ten rodzaj nowotworu przybiera na sile. Szacuje się, że co 16 polka zachoruje na raka piersi. Kluczem do skutecznego pokonania choroby jest często zaniedbywana profilaktyka. Piątkowe spotkanie miało dwa wymiary. Pierwszy, ściśle „medyczny” poprowadziła doktor Barbara Radnecka, obalając mity związane z rakiem i zachęcając panie do częstych badań. Drugi wymiar odkryli twórcy wspomnianego albumu. 

Nasi goście postanowili przypomnieć opolankom o konieczność dbania o siebie, nie chcieli jednak prawić morałów czy straszyć liczbami. Ich podejście było zupełnie inne. Stworzyli album- „pierwszy” taki album, w którym znane Polki prezentują piękno swoich piersi. Artystyczne zdjęcia Rafała Olejniczaka zdecydowanie przyciągają uwagę. Uzupełniono je o teksty i wywiady Marzeny Chełminiak, dziennikarki Radia Zet, która sama pokonała chorobę.

Dla mnie zdjęcie to coś więcej niż obraz rzeczywistości - mówił Rafał Olejniczak - Chcieliśmy zrobić to inaczej. Inność albumu polega na tym, że nie straszy. „Oswaja” raka, pokazuje, że dotyka on nie tylko anonimowe kobiety, które żyją gdzie indziej. Może przytrafić się każdemu. Nie tylko sąsiadce, ale także osobie publicznej i sławnej. Nie tylko znajomej z pracy, ale także i nam. 

Odczarowywaliśmy raka - powiedziała Marzena Chełminiak - choroby chodzą po ludziach a lekarze są po to by je leczyć. W tych prostych słowach zachęcała, by przestać traktować ten temat jako wstydliwe tabu. By nie tylko o nim mówić, ale także stawiać mu czoło, regularnie przeprowadzając badania i dbając o siebie na co dzień.

Fabryka EXTRA odbyła się na dwa dni przed Dniem Walki z Rakiem Piersi, by zainspirować wszystkich do nie odkładania zdrowia na później. Rak nie wybiera najbardziej odpowiedniego dla nas momentu by zaatakować. Ale jak podkreślali nasi goście - da się zwalczyć tego drania.

 

 

Spotkanie poprowadzi: Tomasz Grzyb

Inicjator projektu: Opolgraf S.A.

Organizatorzy: Opolgraf S.A., Klub Suterena, Urząd Miasta Opole

Sponsor: MAP Polska

Partnerzy: Meble Agata, Cafe Radiowa, Kwiaciarnia Zielona Gęś, Wydawnictwo G+J, Klub Amazonek w Opolu


do pobrania notka prasowa

powrót | Marzena Chełminiak

GALERIA ZDJĘĆ

Marzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w FabryceMarzena Chełminiak, Rafał Olejniczak i dr Barbara Radecka w Fabryce

ZNAJDŹ NAS NA:

INICJATOR

SPONSORZY

PARTNERZY

Newsletter