Gość Fabryki Inspiracji:

Jan Wróbel

Jan Wróbel

Nasz gość Jan Wróbel, ceniony publicysta, felietonista i historyk, znany jest szerokiej publiczności jako prowadzący Przegląd Prasy w Dzień Dobry TVN. Był także doradcą i autorem przemówień premiera Jerzego Buzka. Z zawodu nauczyciel, autor podręczników do nauki historii, a obecnie dyrektor I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie,  jak nikt inny zna realia codzienności małych i dużych dzieci.


więcej

„Mogłem być kimś, ale… trafiłem do szkoły” - Jan Wróbel w Fabryce Inspiracji

Plakat ze spotkana z Jan Wróbel
2011-06-06


"Jak będziesz niegrzeczny to pójdziesz do dyrektora"- takim zdaniem nauczyciele straszą niegrzecznych uczniów, którzy coś przeskrobali. Nasz czerwcowy gość to jednak dyrektor bardzo nietypowy, można powiedzieć "z ludzką twarzą". Na spotkaniu próbował poradzić Opolanom, jak będąc w szkole pozostać przy zdrowych zmysłach.

Jan Wróbel, publicysta, historyk i... nauczyciel, to zarazem autor swoistego podręcznika przetrwania dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Na spotkaniu w ramach Fabryki Inspiracji przystępnie opowiadał o polskim szkolnictwie oraz dał wiele ciekawych rad, jak edukować z głową. Po pierwsze, zadaniem szkoły nie jest przygotować dobrych uczniów. Rola ucznia kończy się wraz z opuszczeniem przez niego placówki edukacyjnej. Zatem szkoła ma przygotować dobrych ludzi, takich którzy mogą poradzić sobie w każdej sytuacji i nie zgubią się w otaczającym ich świecie. Człowiek który trafia do szkoły, znajduje się w zupełnie odmiennym środowisku od tego, które ma w domu. Dlatego zamiast przeszkadzać i karać za wszystko, nauczyciele powinni dać dobry przykład. Bowiem celem szkoły jest nie tylko uczyć, ale i wychowywać.

Rady dla rodziców były bardzo proste- nie chodźcie na wywiadówki, bo one są stresujące dla wszystkich. - Nie róbmy takich imprez, na które wszyscy przychodzą ze skwaszoną miną – powiedział autor. Takie zebranie to ocena nie tylko ucznia, ale i nauczyciela, i rodzica. Nikt przecież nie lubi, gdy mu się wytyka niewłaściwe metody wychowawcze, a tym często taka wywiadówka się kończy. Dziecko powinno poznawać się w domu. Kontrola ocen jest zalecana, ale nie ma sensu wprowadzać niepotrzebnego elementu stresu i zdenerwowania przez spotkania rodzica z pedagogiem. Nauczyciele powinni zamieszczać oceny uczniów w internecie. Byłoby to wygodniejsze i dla nich, i dla zapracowanych rodziców, którzy wolne popołudnia powinni spędzać na zajmowaniu się swoimi dziećmi.

Jan Wróbel okazał się gościem bardzo nietypowym, bowiem jego poglądy umiejętnie łączą w jedną, trzy grupy, które często mają problemy komunikacyjne. Dzieci, rodzice i nauczyciele, zdaniem Wróbla, powinny się wspierać i dążyć do jednego: odpowiedzialnego wykształcenia, ponieważ szkoła to tylko początek. Prawdziwe życie zaczyna się gdzie indziej…powrót | Jan Wróbel

GALERIA ZDJĘĆ

Jan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan WróbelJan Wróbel

ZNAJDŹ NAS NA:

INICJATOR

SPONSORZY

PARTNERZY

Newsletter