Gość Fabryki Inspiracji:

Krystyna Kurczab-Redlich

Krystyna Kurczab-Redlich

Krystyna Kurczab-Redlich (ur. 1954) – polska dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji.


więcej

Fabryka Inspiracji z Rosją w tle

Plakat ze spotkana z Krystyna Kurczab-Redlich
2011-07-01


Ostatnia przed wakacjami Fabryka Inspiracji podjęła się tematyki dość trudnej - idei praw człowieka w zderzeniu z rzeczywistością. Nasz gość, Krystyna Kurczab-Redlich, znana dziennikarka i reportażystka, korespondentka polskich mediów w Rosji, przybliżyła sytuację łamania praw człowieka właśnie w tym kraju. Opowiedziała o tajemnicach odległej Rosji i jej mieszkańców.

 Pani Krystyna spędziła z nami całe dwa dni. W środę, podczas warsztatów Amnesty International  i pokazu filmów o sytuacji w Czeczenii wyjaśniała skomplikowane procesy zachodzące na Kaukazie.  Przybliżyła także trudną sytuację uchodźców w naszym kraju.

„Paradoksalnie człowiek, którego pozbawiono domu, który bez dokumentów i pieniędzy ucieka z własnego kraju, nie może otrzymać schronienia w naszym kraju”- mówiła Pani Krystyna- „podczas gdy podstawieni agenci, z kompletnym paszportem zapewnionym mu przez odpowiednie służby status uchodźcy uzyskują bez problemu”.

Na czwartkowym spotkaniu Fabryki w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Minorytów Opolanie z pierwszej ręki mogli dowiedzieć się o przeżyciach Pani Krystyny podczas jej pobytu w Rosji oraz aktach terroru, których sama doświadczyła. Mimo wszystkiego co ją spotkało, nadal kocha ten kraj, czuje także, że jej misja badania i zgłębiania jego rzeczywistości jeszcze się nie skończyła.

„Chcieli mnie wysłać do Afryki, żebym zrobiła reportaże o sytuacji mieszkańców tego kontynentu. Ale przecież Rosja sama jest jak jeden ogromny kontynent, a to co zbadałam do tej pory, wydaje się tylko wierzchołkiem góry lodowej” Spotkanie z naszym gościem poprowadziła Pani Doktor Jolanta Greń- Kulesza,  rosjoznawca i wykładowca Uniwersytetu Opolskiego. Jej wnikliwe komentarze do wypowiedzi Pani Krystyny pozwoliły uzupełnić tło przedstawianych wydarzeń. Widownia także brała aktywny udział w spotkaniu, zadając Pani Krystynie ciekawe pytania, oraz komentując jej wypowiedzi. Tematyka praw człowieka, choć może dość poważna i mało wakacyjna, zdecydowanie zainteresowała opolska publiczność. Dziękujemy wszystkim za udział w ostatniej przedwakacyjnej Fabryce, zapraszamy także wszystkich do śledzenia naszej strony. 

Życzymy prawdziwie inspirujących wakacji i do zobaczenia już we wrześniu.powrót | Krystyna Kurczab-Redlich

GALERIA ZDJĘĆ

Krystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-RedlichKrystyna Kurczab-Redlich

ZNAJDŹ NAS NA:

INICJATOR

SPONSORZY

PARTNERZY

Newsletter